UWAGA! Serwis adriatyka.pl wykorzystuje technologię cookies – Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.
Menu główne
Wyszukiwarka
Informacje o Chorwacji
Bądź na bieżąco
z naszym newsletterem:

FAQ najczęściej zadawane pytania


Kontakt

Przepisy drogowe w Chorwacji

Firmie Adriatyka.pl zależy na tym aby nasi klienci bezpiecznie dotarli do celu podróży i bez przeszkód powrócili do domów. Dlatego też poniżej podajemy najważniejsze przepisy drogowe w Chorwacji.

Każdy kierowca poruszający się po Chorwackich drogach ma obowiązek posiadania prawo jazdy (Chorwaci honorują polskie prawo jazdy), dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym badaniem technicznym i ubezpieczenie OC. Zielona karta nie jest wymagana, jedynie w przypadku wyjazdu do Dubrovnika, gdzie przekracza się granicę z Bośnią i Hercegowiną zielona karta jest wymagana.

Podstawowe obowiązki, zakazy i nakazy:

- obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania w okresie zimowym i przy złej widoczności (zaleca się korzystanie ze świateł drogowych przez cały rok). Dla motocykli i skuterów używanie świateł mijania obowiązkowe jest przez cały rok.

- dla młodych kierowców w wieku od 16 do 24 lata oraz kierowców zawodowych obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (0,0 promili). Natomiast dla pozostałych kierowców 0,5 promila. Uwaga!!! Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu (nawet śladowe ilości w organizmie)  jest traktowane jako przestępstwo pod wpływem alkoholu i jest karane szczególnie dotkliwie.

- obowiązuje zakaz rozmowy podczas jazdy przez telefon komórkowy z wyjątkiem rozmów przez zestaw głośnomówiący.

- dla uczestników ruchu drogowego korzystających z jednośladów (skuterów itp.) istnieje obowiązek posiadania kasku.

- w chorwackim prawie są surowe kary w stosunku do kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach. 

- istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dla wszystkich będących w pojeździe.

- obowiązuje zakaz przewozu dzieci do 12 roku życia na przednich siedzeniach, a dzieci w wieku do 5 do 12 lat muszą podróżować na tylnych siedzeniach zapięte w pasy bezpieczeństwa.

- obowiązkowe jest również posiadanie trójkąta ostrzegawczego (dla pojazdów z przyczepą dwa trójkąty), apteczki oraz kamizelek odblaskowych dla kierowcy i pasażerów.

Dopuszczalne prędkości na drogach w Chorwacji:  

 

 - autostrady do 130 km/h

 

 - drogi szybkiego ruchu do 110 km/h

 

- inne drogi do 90 km/h

 

- w terenie zabudowanym do 50 km/h

 

- pojazdy holujące drugi pojazd do 40 km/h

 

Pamiętajmy że drogi w  Chorwacji znacznie różnią się od dróg w Polsce. Bardzo wąskie, górzyste trasy z wieloma ostrymi zakrętami nie pozwalają na rozwinięcie zbyt dużej prędkości.

Telefon alarmowy (pomoc drogowa) Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1987. Połączeniach z telefonów komórkowych +38511987 lub +38514640800.

W Chorwacji działa również europejski numer alarmowy - 112

Polscy obywatele mogą przebywać w Chorwacji bez wiz do 90 dni w okresie półrocznym. Na granicach odbywają się ciągle kontrole ponieważ Chorwacja nie jest członkiem Strefy Schengen. Granice można przekroczyć na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (dorośli i dzieci). Ważność tych dokumentów nie może być krótsza niż 90 dni. Wszyscy cudzoziemcy podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Nasi partnerzy w Chorwacji zobowiązani są w ciągu 24 godzin zgłosić pobyt naszych klientów właściwym organom.

Sugerujemy wykupić ubezpieczenie (NW) od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz rozszerzenie polisy o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju zamieszkania. Zalecamy również posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Powyżej zamieszczone informacje służą wyłącznie celom informacyjnym. Zważywszy na to że prawo w Chorwacji stale ulega zmianom, Adriatyka.pl nie ponosi odpowiedzialności za następstwa wykorzystania zamieszczonych tutaj informacji.

wersja do druku


Polecane przez Adriatyka.pl

Apartament 2+2


Apartament 4+1


Dom 4+2


Apartament 2+1


Apartament 2+0


Apartament 4+4


Apartament 4+4


Dom 12+0


Apartament 3+1


Dom 7+0


Apartament 5+1


Apartament 2+3


Dom 8+0


Apartament 2+3


Apartament 2+1