UWAGA! Serwis adriatyka.pl wykorzystuje technologię cookies – Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.
Menu główne
Wyszukiwarka
Informacje o Chorwacji
Bądź na bieżąco
z naszym newsletterem:

FAQ najczęściej zadawane pytania


Kontakt

Środkowa Dalmacja

Środkowa Dalmacja, Chorwacja

Środkowa Dalmacja to największy usytuowany na wybrzeżu morza Adriatyckiego i jeden z najcieplejszych regionów w Chorwacji. Dlatego też wczasy w Chorwacji Środkowej cieszą się taką popularnością.
Środkowa Dalmacja rozpoczyna się od malowniczego i kameralnego miasta Primosten a kończy się w okolicach miasta Makarska. Region ten może poszczycić się świetną infrastrukturą oraz bogatą ofertą rozrywek, jednocześnie miłośnicy błogiego spokoju znajdą ciche i kameralne wioski rybackie i spokojne puste plaże. Dalmacja Środkowa to raj dla miłośników nurkowania oraz znakomite miejsce dla osób planujących rodzinne wakacje w Chorwacji nad morzem z dojazdem własnym. Bardzo czyste turkusowe wody, zapierające dech w piersiach krajobrazy, fascynująca kultura, piękne plaże i zatoki są głównymi powodami aby odwiedzić miasta i wyspy w Środkowej Dalmacji. Głównymi miastami regionu są Primosten, Trogir, Split (stolica regionu), Omis i Baska Voda. Największe i najciekawsze wyspy to Ciovo, Solta, Brac, Vis i Hvar. Wakacje i urlop nad morzem w Dalmacji Środkowej w Chorwacji to gwarancja słońca i dobrej zabawy.

Klimat Dalmacji Środkowej:
W Dalmacji Środkowej panuje ciepły klimat śródziemnomorski, który pozwala nam na kąpiel od wczesnej wiosny do końca września i gwarantuje udany i relaksujący wypoczynek.
Pogoda jest idealna na wczasy nad morzem i jest wiele powodów aby wynająć tu dom, domek letniskowy, apartament lub pokój i rozkoszować się wspaniałą wakacyjną atmosferą. Tanie wczasy nad morzem to marzenie możliwe do zrealizowania w Środkowej Dalmacji. W lecie temperatura maksymalna wynosi około 33°C. Natomiast w zimie temperatura bardzo rzadko spada poniżej 5°C.

Plaże Dalmacji Środkowej:
W Dalmacji Środkowej przeważają piękne żwirowe i kamieniste plaże, jednakże bardzo często można się też natknąć na plaże piaszczyste. Jest tam też również wiele plaż dla naturystów. Na wyspie Brac znajduje się przepiękna plaża Zlatni Rat, która jest ulubionym miejscem odpoczynku rodzin z dziećmi.
Należy też wspomnieć o żwirowej, bardzo dużej plaży Okrug na wyspie Ciovo, która ze względu na swoją długość (około 2 km) potocznie nazywana jest Copacabaną.

Ciekawe miejsca Dalmacji Środkowej:
Dalmacja Środkowa to nie bez powodu jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Chorwacji. Pobyt to nie tylko całodzienne odpoczywanie na plaży, to również możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych czy zwiedzanie historycznych miasteczek, które kryją wspaniałe zabytki. Największym i najczęściej odwiedzanym miastem jest Split (drugie co do wielkości miasto Chorwacji). Miasto to może się poszczycić pozostałościami 
Rzymskiego Pałacu Dioklecjana który został wybudowany przez Cesarza Dioklecjana na początku IV wieku. Znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Każdego roku przyjeżdża tu mnóstwo turystów z różnych części świata, którzy zachwycają się zabytkami i architekturą miasta. W Splicie znajduje się duży port z którego odpływaj promy do Włoch oraz na wyspy Hvar, Solta i Brac.

Nad brzegiem Adriatyku leży zabytkowy Trogir wraz z przepiękną starówką. Stare miasto Trogir to wzorcowy przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Zabudowa jest zwarta a uliczki wąskie i kręte. Malowniczy obraz dopełniają pozostałości potężnych murów obronnych i szeroka, wysadzana palmami promenada, przy której cumują statki wycieczkowe i luksusowe łodzie. Starówka Trogiru wpisana jest od 1997 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

wersja do druku


Polecane przez Adriatyka.pl

Apartament 2+2


Apartament 4+1


Apartament 4+1


Apartament 2+1


Apartament 2+3


Apartament 6+2


Apartament 2+1


Apartament 4+1


Apartament 4+0


Apartament 4+0


Apartament 5+1


Apartament 2+1


Apartament 2+2


Dom 6+0


Apartament 9+0