UWAGA! Serwis adriatyka.pl wykorzystuje technologię cookies – Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.
Menu główne
Wyszukiwarka
Informacje o Chorwacji
Bądź na bieżąco
z naszym newsletterem:

FAQ najczęściej zadawane pytania


Kontakt

Ciekawe miejsca w Chorwacji

Poreč:
Jest to jedno z najciekawszych miast na półwyspie Istria. W mieście znajdziecie Państwo ruiny budowli rzymskich, pałace weneckie oraz bazylikę św. Eufrazego zbudowaną na przełomie V-VI wieku.

Pula:
Największe miasto na półwyspie Istria, znajdujące się przy samym morzu Adriatyckim na południowo-zachodnim skraju tego półwyspu. Największa atrakcją i jednocześnie najcenniejszym zabytkiem Puli jest amfiteatr z I wieku, który zbudował cesarz rzymski Wespazjan. Jest to jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich na świecie. Godnymi polecenia są również: rzymskie forum, świątynia Augusta z I wieku, zamek z XVI, kaplica Santa Maria Formosa, brama Herkulesa i Łuk Sergiusza z I wieku. 

Jeziora Plitwickie:
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest najbardziej znanym chorwackim parkiem narodowym i znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest on ulubionym celem podróży wielu turystów ponieważ należy do najpiękniejszych obszarów naturalnych w europie. Park tworzą 16 przeźroczystych i szmaragdowo zielonych jezior. Jeziora są połączone szeregiem rzeczek, kanałów, kaskad, wodospadów oraz drobnych strumyków nad którymi zbudowane zostały mosty i mostki z lin.

Zadar: 
Będąc w Północnej Dalmacji koniecznie trzeba odwiedzić miasto Zadar. W Zadarze pomiędzy zabytkowymi miejskimi murami i bramami znajdziemy dużo ciekawych miejsc, kawiarni, restauracji, kilka kościołów i muzeów. Warto zobaczyć kościół św. Donata z IX wieku oraz katedrę św. Anastazji z przełomu XII i XIII wieku. Polecamy również odwiedzić skarbiec w kościele zakonnym św. Franciszka, muzeum archeologiczne, narodowe i morskie.

Park Narodowy Kornati:
Wizytując Zadar nie sposób nie odwiedzić znajdującego się całkiem blisko archipelagu Kornati. Jest to raj dla miłośników nurkowania. Park liczy około 140 wysp, większość z nich jest niezamieszkana i jałowa. Tworzą one idealne warunki dla żeglugi i pływania.

Šibenik:
Jest to miasto w Dalmacji Północnej którego bardzo cennym i znanym zabytkiem jest Katedra św. Jakuba z XV wieku która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zajrzeć trzeba również koniecznie na lokalny duży targ, gdzie można kupić pamiątki oraz wiele regionalnych przysmaków. 

Trogir: 
Miasto którego stara część położona jest na wyspie. Trogir ma niezwykle bogatą historię. Starówka Trogiru to wzorcowy przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Zabudowa jest zwarta i pełna wąskich i krętych uliczek, kościołów, pałaców i kamiennych domów miejskich. Wartym do odwiedzenia jest dom św. Laurencjusza, który uważany jest za najpiękniejszy zabytek renesansowy w regionie. Z wieży kościelnej rozpościera przepiękny widok na całe miasto. Malowniczy obraz dopełniają pozostałości potężnych murów obronnych i szeroka, wysadzana palmami promenada, przy której cumują statki wycieczkowe i luksusowe łodzie. Starówka Trogiru wpisana jest od 1997 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Split:
Jest to centrum turystyczne i kulturalne Środkowej Dalmacji i jednocześnie drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Na terenie starego miasta znajdują się pozostałości rzymskiego Pałacu Dioklecjana który został wybudowany przez Cesarza Dioklecjana na początku IV wieku. Pałac ten znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Każdego roku przyjeżdża tu mnóstwo turystów z różnych części świata, którzy zachwycają się zabytkami i architekturą miasta. Od północnej strony starego miasta znajduje się posąg biskupa Grzegorza z Ninu. Będąc w Splicie koniecznie trzeba zobaczyć targu św. Dominika. W Splicie znajduje się też duży port z którego odpływaj promy do Włoch oraz na wyspy Hvar, Solta i Brac.

Omiš (Omiś):
To niewielkie miasto położone w Środkowej Dalmacji mniej więcej w połowie drogi między Spitem a Makarską.  Omiś jest malowniczo położony u ujścia rzeki Cetiny. W czasach średniowiecza była to siedziba najgroźniejszych na całym Adriatyku piratów. Do najważniejszych atrakcji należą duże i szerokie piaszczyste plaże, przepiękna rzeka Cetina i jej kanion, restauracje, konoby i kawiarnie. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek Omiś oferuje rafting na rzece Cetina, górskie wspinaczki, nurkowanie i wędkarstwo.

Makarska (Makarska Riviera):
Duże miasto położone w Południowej Dalmacji i jednocześnie największa miejscowość wypoczynkowa na Makarskiej Rivierze. Do największych atrakcji w mieście należą dwa nadmorskie bulwary na których rosną duże palmy. W godzinach nocnych bulwary są zatłoczone a wszystkie restauracje, kawiarnie, bary i butiki są pełne turystów i wczasowiczów. Do niewątpliwie ciekawych atrakcji należy duża, żwirowa plaża, przy której jest wiele sklepów, fast foodów i sklepików. W Makarska znajduje się duża marina (port żeglarski) do którego zawijają duże statki wycieczkowe, jachty, piękne katamarany i luksusowe motorówki.

Dubrovnik:

Dubrownik jest najpiękniejszym miastem Dalmacji Południowej a zarazem stolicą tego regionu. Dubrownik nazywany jest „Perłą Adriatyku” i jest bardzo popularny wśród turystów dzięki pochodzącemu ze średniowiecza staremu miastu. Miasto to zachowało się w bardzo dobrym stanie i otoczone jest potężnymi, o długości 1940 metrów, kamiennymi murami obronnymi. Dzięki niezliczonej ilości zabytków historycznych miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Latem w starej części Dubrownika odbywają się liczne imprezy turystyczne.

 

wersja do druku


Polecane przez Adriatyka.pl

Apartament 2+2


Apartament 2+2


Apartament 2+3


Dom 8+0


Apartament 2+2


Apartament 4+1


Apartament 4+1


Apartament 4+1


Apartament 2+0


Apartament 4+1


Apartament 2+2


Apartament 3+1


Apartament 6+2


Apartament 8+0


Apartament 4+2